Dark Light

Böylelikle bir odadan bir gecede kazanılan gelir, sadece birkaç saatte kazanılabiliyor. Hamam kültürüne sahip Türkiye’nin de bu alandaki payı hızla artarken birçok otel SPA konusunda profesyonelleşme adımları atıyor.

 ‘Nitelik önemli’

Otellerin SPA alanlarını büyüttüğünü belirten Sanitas Spa & Wellness Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta “Son dönemde SPA’sı olmayan oteller, bu alana yönelmeye başladılar. Bazı oteller odalarını iptal edip bu alanı SPA’ya çeviriyor. Çünkü son dönemde hem dünyada hem de Türkiye’de SPA’lara büyük ilgi var. Ayrıca SPA’dan elde edilen gelir birçok turizm türüne göre daha fazla. Ancak SPA sırf büyük diye kaliteli olacağı anlamına gelmiyor. 20 odalı bir SPA yerine kalite standartlarının işlediği 5 odalı bir SPA daha kârlı ve verimli olabilir.  Özellikle de çalışılan personel önemli. SPA’da büyüklük değil, nitelik önemli” dedi.

Oteller odalarını SPA’ya çeviriyor1

 ‘İşletmesi farklı olmalı’

Birçok otelde SPA’ların otel yönetiminden ayrı işletildiğini aktaran Balta, “SPA’nın otelden farklı bir işletmede olması, SPA gelirlerini otel içerisinde daha da arttıracaktır. Bunu çarpanlarına arttırdığımız zaman SPA’nın turizmdeki payını artırır. Çünkü SPA işletmek başlı başına bir işletme. Böylelikle otel müdürü kendi işlerine yönelecektir. Herkes uzmanlığını yapmalı, liyakat sistemi aslında turizmde de işlemeli. Herkes kendi bildiği sektörde daha başarılı olacaktır ve odaklanacaktır. Bu işin de arka bahçesini iyi bilen bu işi doğru yönetecek insanlarla çalışmak gerekiyor” diye konuştu.

‘Yüzde 12 artar’

Türkiye’de sahip olduğu hamam kültürü nedeniyle dünyada yerinin özel olduğunu kaydeden Balta, “Dünyada herkes her yerde masaj yaptırabilir ama dünyanın her yerinde iyi bir hamam bulamazsınız. O nedenle hamamı daha çok dünyaya tanıtmalıyız. Ayrıca Türkiye, hizmet kalitesiyle de fark atıyor. Bu hizmetlerin tanıtımı daha çok yapılmalı. Böylelikle Wellness’ın turizmdeki payının en az yüzde 12 artacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share