Dark Light

Gayrimenkul sektöründe arsalara olan talep hızla artıyor. 2022’nin ilk 5 ayında Türkiye’de satılan 1 milyon 271 bin 971 gayrimenkul satış işleminin 216 bin 582’sini arsalar oluşturdu. , Türkiye çapında arsalardaki son 1 yıllık değer değişimi %83 olurken, ortalama metre kare fiyatı Temmuz ayında bin 405 TL/m2, ortalama arsa fiyatı ise 791 bin 15 TL oldu. Arsa fiyatları en yüksek olan iller ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu.

 Türkiye çapında konut imarlı arsalardaki son 1 yıldaki değer değişimi %83 olarak gerçekleşti. 2022’nin ilk 5 ayında Türkiye’de 1 milyon 271 bin 971 gayrimenkul satış işlemi gerçekleşirken, bu satışların 216 bin 582′sini arsalar oluşturuyor. 

Türkiye’de ortalama konut imarlı arsa metre kare fiyatı Temmuz ayında bin 405 TL/m2 olurken, son 1 yıldaki değer değişimi yüzde 83 oldu. Ortalama konut imarlı arsa fiyatı 791 bin 15 TL olurken, arsa fiyatları en yüksek olan iller ise İstanbulİzmir ve Antalya oldu. İstanbul’da konut imarlı arsalar için ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 549 TL, İzmir’de 2 bin 602 TL, Antalya ise 2 bin 597  TL

Konut fiyatları yükselince ilgi arsalara yöneldi 

İnsanlar elindeki varlığı bir şekilde değerli bir yatırıma dönüştürmek istiyor ama artan fiyatlar nedeniyle bu durum konut için her zaman geçerli olamayabiliyor. Dolayısıyla vatandaş konuta göre daha ulaşılabilir maliyetlere sahip arsaya yöneliyor.  İkinci neden de pandemi nedeniyle sahil bölgeleri başta olmak üzere büyükşehirlere yakın yerlerde arsa /arazi alımına yönelik artan talep.  

Arazi alımına yönelik dünya çapında bir paradigma değişimi yaşanıyor

Talebi arttıran başka bir neden de pandemi döneminde karantinalar, yasaklar derken insanların büyükşehirde yaşamı sorgulamaya başlaması oldu.  Bu durum da özellikle sahil bölgelerinde arsa arazi alımlarını arttırdı. Doğayla iç içe olayım, toprağa dokunayım diyen insanlar birikimlerini arsa ve arazide kullanmaya başladı.  Ülkemizde arsa alımlarını şimdilik çok etkilemese de bugün bütün dünyada iklim krizi nedeniyle de arsa/arazi alımları yapılıyor, göçler yaşanıyor. Yani son dönemde arsa arazi alımına yönelik dünya çapında bir paradigma değişimi yaşanıyor. Arsa bugün bir yatırım aracından fazlasını ifade ediyor insanlar için. 

2022’de arsa satışları daha da artacak 

Bütün bu süreç rakamlara da yansıyor.TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre konut dışı gayrimenkul satışları (arsa, tarla, işyeri, fabrika, ofis, depo, sanayi sitesi vs) 2021’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedi tarla, 480 bin adedi ise arsa. Konut dışı gayrimenkul satışı 2021 yılında ilk defa konut satışlarını geçti. Bu durum yaşanan sürecin en önemli göstergesi aslında. 2021 verileri üzerinden bir projeksiyon yaptığımızda 2022’de arsa satışının daha da artacağını öngörebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share