Dark Light

Antalya, yabancıya konut satışında 68 ay sonra megakent İstanbul’u geride bıraktı ve aylık bazda zirveyi gördü. İşte yabancıya konut satışının Temmuz 2022 karnesi…

Ocak-temmuz döneminde yabancılara konut satışı yıllık bazda yüzde 57,4 arttı ve 39 bin 322 oldu. Ocak-temmuz döneminde yabancılara en çok konut satışı 16 bin 49 adetle megakent İstanbul’da yapılırken, onu 11 bin 257 adetle Antalya takip etti. Mersin,  Ankara ve Bursa da ilk 5’e yerleşti. 

2022’nin 7 ayında Türkiye’de en çok konut yatırımının Ruslar tarafından yapıldığı belirlenirken; Rusya vatandaşlarının Türkiye’den aldığı konut adedi ocak-temmuz döneminde yıllık bazda yüzde 223,4 arttı ve 6 bin 877 oldu. 

Rusları 5 bin 315 adetle İranlılar, 4 bin 405 ile Iraklılar, 1.607 ile Kazakistan vatandaşları takip etti. Almanya uyruklu yatırımcıların aldığı konut adedi 1.577, Ukraynalıların 1.352 olurken; Afganistan, Yemen, Kuveyt ve Çin vatandaşları da en çok yatırım yapanlar arasında ilk 10’a yerleşti. 

Temmuz ayı verileri ele alındığında geçtiğimiz ay yabancıların en çok konut aldığı illerin başında 1.421 adetle Antalya oldu. Söz konusu kent, 68 ay sonra megakent İstanbul’u geride bıraktı ve zirveye oturdu. Antalya, bu alanda detaylı verilerin açıklanmaya başladığı 2013 yılından bu güne genellikle zirvede yer alan İstanbul’u en son Ekim 2016 tarihinde geride bırakmıştı. 

Kentte, yabancılara yapılan konut satışlarının 7 ayda geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 129 yükselerek 11 bin 257 adet olduğu belirlendi. 

“Yabancıların oturum amaçlı konut alımı yükseldi”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım , yabancıya konut satışına ilişkin gerçekleştirdiği açıklamasında, yabancıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirtti ve Antalya’nın 68 ay sonra zirvede yer almasına ilişkin “Başta Ruslar olmak üzere konut yatırımında ciddi artışlar var. Rusların ve Ukraynalıların yanı sıra İskandinav ülkelerinin vatandaşları da Antalya’dan oturum amaçlı konut alıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

“Avrupa yaşam tarzına uyması, sıcak ve ekonomik olması nedeniyle Kuzey ülkelerinden Antalya’ya ciddi ilgi var” diyen Durbakayım, bu ilginin kenti yabancıya konut satışında ilk sıraya yerleştirdiğini aktardı. 

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise 7 ayda yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 60’a yakın yükseliş göstererek 40 bin adede yaklaştığının altını çizdi. Artışta Rus vatandaşların etkisini vurgulayan Özgün, konuyla ilgili  “Ruslar, ülkemizde yatırımlarını artırdı. İlk 7 ayda Rusların Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 223,4 artarak 6 bin 877 adede yükseldi. Bu da Antalya’yı zirveye taşıdı” ifadelerini kullandı. 

Özgün, hem Antalya’da hem de ülke genelinde ocak-temmuz döneminde yaşanan artışın devam edeceğine dikkat çekerek, sene genelinde 65-70 bin arasında olmasını beklediklerini belirtti. 

MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş da yabancının konut edinimiyle vatandaşlık elde etmesindeki alt sınırın 400 bin dolara yükseltilmesinin ve 9 günlük bayram tatilinin düşüşte etkili olduğuna vurgu yaptı. Taş, konuyla ilgili açıklamasında “Ancak yabancıların ilgisinin sürdüğünü belirtebiliriz. Rusların ve İranlıların yüksek ilgisi devam ediyor. Yaz olması nedeniyle gurbetçilerin alımlarında da artış yaşanıyor. Ağustostan itibaren satış adetlerinin tekrar artıya geçeceğini ve yıl sonunda rekor kıracağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share