Dark Light

İlgileri çeken yaz dizileri arasında Show TV prodüksiyonluğunda çekilmiş olan Cam Tavanlar, senaryosu gereği feminist bir bakış açısına sahip bir yapım diyebiliriz. Kadınların iş dünyasında yaşadıkları zorlukları, aşmaları gereken engelleri ve çabalarını anlatan yapımda Bensu Soral, Kubilay Aka gibi önemli isimler yer alıyor. Lüks restoranların ve evlerin kendini gösterdiği mimari açısından dikkat çeken yapımı serimizin bu yazısında birlikte incelemeye ne dersin?

Cam Tavanlar dizisi nerede çekiliyor?

Merak uyandıran Cam Tavanlar dizisi, restoran sahibi iki farklı grubun arasında geçen hikâyede pek çok üzerine konuşulan mekân dekorasyonuna sahip. Peki Cam Tavanlar dizisi nerede çekiliyor?

Dizide görülen karakterlerin evleri, restoranlar ve işletme mekanları İstanbul’da yer almakta. Çoğunlukla Maslak, Şişli, Beşiktaş ve Beykoz semtlerinde çekildiği biliniyor. Evlerin dekorasyonunda bulunan boydan pencerelerle de zaten İstanbul manzarası rahatça görülebilmekte. Şimdi karakterlerin üzerine konuşulan ev dekorasyonlarını bir inceleyelim.

Boho Bir Çalışma Ortamı: Leyla’nın Evi

Henüz mezun olmuşken kendi yatırım başvurusunu yapan ve bir restoran sahibi olan Leyla, günümüzde sıkça görmeye alıştığımız modern/rahat/samimi düzende bir eve sahip diyebiliriz. Bensu Soral’in canlandırdığı karakterimiz kendi çabalarıyla ve bir takım zorluklarla ulaştığı bu başarılı noktada kendini kariyerine adamış biri.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekroasyonu-salon

Mutfağından geçiş yapılan salonunda bohem dekorasyon çizgilerine sahip mobilyalar bulunan ev kullanım açısından rahatlığı ve sıcak kanlı yapısıyla bizleri karşılıyor. Burada ev içinde minimal geometride ahşap ve metal birlikteliğinde tasarlanmış dekorasyon parçalarını görebilmekteyiz. Ev içindeki loş aydınlatma ve canlı veya vazoda bulunan çiçeklerin konforlu ve huzurlu bir atmosfer oluşturduğunu söyleyebiliriz.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-mutfak

Evin boydan camlara sahip manzaralı bölümü ise yeni bir oda olarak ayrılmasıyla balkon/teras olarak nitelendirilebilecek mimari yapıya sahip. Burada bir şeyler yenip sohbet edilebilecek, floral desenli bambu mobilyalar; yerdeki ve askılı dikey saksılara yerleştirilmiş canlı bitkiler, odaklanmayı artıracak düzende kurulmuş çalışma masası çok amaçlı bir alan hissiyatını rahatlıkla veriyor diyebiliriz.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-balkon
cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-balkon

Leyla’nın banyoya bağlı olan yatak odasına geçtiğimizde ise bohem konforu bizi burada da takip ediyor. Yerde bulunan sıcak renkli kilimler, nevresim takımları; mobilyalarda ve aynalarda kullanılan bambu detaylar ve odaya bambaşka bir hava katan floral duvar kâğıdı karakterin doğallığını ve yaşam tarzını seyirciye açıklamakta iyi bir rol üstleniyor.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-yatak-odası
cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-boho

Modern ve Açık: Cem’in Evi

Köklü bir aileden gelmesiyle iş hayatına büyük avantajlarla başlamış olan Cem, Kubilay Aka tarafından canlandırılan bir karakter. Çalışkan ve bir o kadar da hırslı yapısının ciddiyetini koruyan modern ev dekorasyonuna yansıdığını söyleyebiliriz.

İstanbul’a devasa pencerelerden bakabildiğimiz bu ev doğal ışıklandırmayı en verimli şekilde kullanmakta. Bununla birlikte bu huzurlu doğal ortamda koyu renkli deri mobilya kullanımı, keskin çizgileriyle Cem karakterinin kişiliğini yansıtıyor diyebiliriz.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekroasyonu-modern-salon2
cam-tavanlar-dizisi-ev-dekroasyonu-modern-salon2

Geniş bir oturma ve toplantı alanına sahip olan salonu bir ada tezgahla birlikte mutfağa bağlı. Metal, deri ve ahşabı; ayrıca koyu tonlar ile metalik goldun kontrast oluşturduğu dekorasyon kalabalık bir uyum içinde.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekroasyonu-modern-salon

Modern dekorasyon ögelerini görebildiğimiz evin en önemli yanı ise dizinin adında bulunan ve aslında sosyolojide bir terim olan ‘cam tavan’lara sahip olması. Salondan başlayarak üst katta bulunan yatak odasında da devam eden cam tavan fazlasıyla dikkat çekici bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ev içindeki mobilyalarda bulunduğu gibi metal bir iskelete sahip olan tavan strüktürü evin modern yanı ve kilit noktası diyebiliriz.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-gök
cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-modern-yatak-odası

Post modern ve Dikkat Çekici: Süreyya’nın Evi

Dizide dikkat çeken bir karakter olan Süreyya, Hatice Aslan tarafından canlandırılmaktadır. Sosyetik bir yardımsever olan Süreyya, Leyla karakterine hayallerine ulaşması noktasında destekte bulunmaktadır. Hayatını, evini ve sevgisini kedilere açmış olan Süreyya karakterinin evi de kendi kadar merak uyandırıcıdır.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-modern

Geniş oturma düzenine sahip ve geleneksel düzende mimarisi bulunan ev, geniş kemerlerle odalara ayrılmıştır. Evde kedilerin rahatça gezebilmeleri için fazla dolu olmayan dekorasyon ürünleri tercih edilmiştir. Bununla beraber amorf formda mobilyaların, neon tabloların ve geleneksel avizelerin kombinasyonu post modern bir dekor anlayışının gerçek örneklerindendir.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-modern-salon

Evinin genelinde neon ışıklandırmayı ve canlı renkte tabloları tercih eden Süreyya Hanım’ın bu geleneksel evi ne kadar farklı bir şekilde yorumladığı rahatça görülebiliyor.

cam-tavanlar-dizisi-ev-dekorasyonu-post-modern
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share