Dark Light

Pandemi öncesinde emlak piyasası krize girmiş olan Birleşik Arap Emirlikleri son zamanlarda yine yükselişe geçti. Dubai‘den arka arkaya rekor satış haberleri gelirken geçen hafta satılan bir arsanın fiyatı ise dudak uçuklattı. ‘Bu arsa bu kadar para etmez ki!’ dedirtecek nitelikteki satışın detayları için buyurun! 👇

Birleşik Arap Emirlikleri’nin göz bebeği Dubai, son yıllarda emlak piyasasında inanılmaz bir yükselişe tanıklık ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin göz bebeği Dubai, son yıllarda emlak piyasasında inanılmaz bir yükselişe tanıklık ediyor.

Tabii bu yükselişten en çok nemalanan sektör de lüks mallar piyasası. Örneğin daha inşası bile başlamamış olan Baccarat Tower’dan bir konutun metrekaresine 14 bin dirhem ödendiği söyleniyor. Dubai‘de emlak piyasası bu şekilde ilerlerken geçen hafta yapılan satışlardan biri ise ağızları açık bıraktı! 👇

Aşağıda gördüğünüz bu bomboş ama denize sıfır arsa tam 125 milyon dirhem (34 milyon dolar) değerinde!

Aşağıda gördüğünüz bu bomboş ama denize sıfır arsa tam 125 milyon dirhem (34 milyon dolar) değerinde!

Bir yabancının yazlık ev inşa etme hayalleriyle satın aldığı arsaya ödediği fiyat ise rekor kırdı. Emlak simsarı Knight Frank, ’34 milyon dolar ödeyip bomboş, kum dolu arsa alıyorsunuz işte.’ diyerek durumun abartısını dile getirdi.

Arsanın satıcısı ise PretttyLittleThing markasının sahibi Umar Kamani.

Arsanın satıcısı ise PretttyLittleThing markasının sahibi Umar Kamani.

Kendisi arsayı 2021 yılında sadece 36.5 milyon dirheme almıştı ve geçen haftaki satışla beraber Kamani tam yüzde 242 oranında kar elde etmiş oldu.Her şey iyi güzel ama Dubai‘nin emlak piyasası neden bir anda böyle bir yükselişe geçti? Bu bir ekonomik balon mu yoksa piyasa aslında normal mi seyrediyor?

Aslında sebebin kökenleri 2019’a kadar gidiyor. O yılın sonlarında Dubai ciddi bir ekonomik gerileme dönemine girmişti.

Aslında sebebin kökenleri 2019'a kadar gidiyor. O yılın sonlarında Dubai ciddi bir ekonomik gerileme dönemine girmişti.

Dükkanların önü bomboş, emlak fiyatları yerlerdeydi… Milyarderler bina inşa etmeyi kesmezlerse felakete sürükleneceklerini düşünüyordu. Ne var ki Covid 19‘un patlak vermesi ve onu takiben Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgali, Dubai‘yi felaketin ucundan döndürdü.

Küresel etkisi olan bu olaylar zengini daha zengin ederken hükümetin pandemiye olan hızlı cevabı BAE’yi en çok aşılanan ulus haline getirmişti.

Tüm bu faktörler bir araya gelince de Dubai eski ihtişamlı günlerine geri dönmüş oldu. Emlak piyasası tekrar yükselişe geçmişti.

Küresel etkisi olan bu olaylar zengini daha zengin ederken hükümetin pandemiye olan hızlı cevabı BAE'yi en çok aşılanan ulus haline getirmişti.
Tüm bu faktörler bir araya gelince de Dubai eski ihtişamlı günlerine geri dönmüş oldu. Emlak piyasası tekrar yükselişe geçmişti.

Ancak buradaki asıl soru bu yükselişin nereye kadar devam edeceği. Emlak simsarları fiyatlardaki büyümenin en azından bir yıl daha devam edeceğini düşünüyor. Diğer yandan başka piyasa takipçileri Dubai‘nin yine bir ‘ani düşüşün’ eşiğinde olduğunu belirtiyor.Elbette kapanmalardan kaçmak ve normal bir hayat yaşamak isteyenler de en güvenli ortam olan BAE’ye akın etti. Bu seyahatler, Dubai‘nin capcanlı ortamını dünyaya tanıtırken yabancıların serveti kente yağmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share