Dark Light

Ev fiyatlarında yükseliş son yılların ana sorunu olurken, yabancıya satış, inşaat arzındaki hem maliyet hem de azalma ile son dönemde deprem felaketlerinin de etkisiyle bir barınma sorunu oluştuğu kesin. Dünyanın bir çok bölgesiyle karşılaştırıldığında ‘saçmalaşan’ ev fiyatları, kiraları da tetikleyince enflasyonu sollamıştı. Şimdilerde ise ‘Ev fiyatları düşer mi?’ sorusu her yerde yankılanıyor.

Konut Fiyat Endeksi’nde artış sürdü.

Konut Fiyat Endeksi'nde artış sürdü.

TCMB verilerine göre, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 8,4 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 141,5, reel olarak ise yüzde 56,3 oranında arttı. İstanbul, Ankara ve İzmir, konut fiyat endeksleri 2023 yılı Şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre, sırasıyla yüzde 138,3, 142,1 ve 142,6 oranlarında artış göstermişti.

TÜİK verilerinde de satışlarda düşüş dikkat çekmişti.

Türkiye’de konut piyasasındaki durumun gerçeklikle bağı koparken, bu👇 kıyaslama her gün bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Türkiye'de konut piyasasındaki durumun gerçeklikle bağı koparken, bu👇 kıyaslama her gün bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Türkiye’deki ev fiyatlarının dünyadaki sınıf arkadaşlarına küçük bir örnek burada 👇bulunuyor.

Konut fiyatlarındaki balon gerçekten dikkat çekici oluyor.

Konut fiyatlarındaki balon gerçekten dikkat çekici oluyor.

Mesele Ekonomi yorumunda, ‘2010-2022 yıllarında konut fiyatlarında reel artışın en çok yaşandığı ülkelerden biri de Türkiye. Zaman aralığını 2020-2023 yaparsak tablo bizim adımıza çok daha kötüleşiyor’ tespiti yapılıyor.

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada da uzun zamandır vurguladığı konut fiyatlarındaki düşüşe yeniden dikkat çekiyor.

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada da uzun zamandır vurguladığı konut fiyatlarındaki düşüşe yeniden dikkat çekiyor.

Yeşilada, “Konut krizi” öngörüsünü Kerim Rota’nın paylaşımıyla yineliyor.

Yeşilada, "Konut krizi" öngörüsünü Kerim Rota'nın paylaşımıyla yineliyor.
Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, enflasyonist ortamda ve sürdürülen para politikasında ev fiyatlarında TL’de bazında gerilemenin çok yakında ve çok kolay olmayacağını belirtiyor. Ancak!

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, enflasyonist ortamda ve sürdürülen para politikasında ev fiyatlarında TL'de bazında gerilemenin çok yakında ve çok kolay olmayacağını belirtiyor. Ancak!
Anormal olarak nitelediği ev fiyatlarında talepte (ev almak isteyenlerde) yavaşlamaya dikkat çeken Aslanoğlu, ancak mevduat, KKM faizlerinde ve ve döviz kurlarında yükselişlerin bu yavaşlamanın anlaşılır olduğunu belirtiyor. Kurlardaki yükseliş ve talepteki düşüşün ‘döviz cinsinden ev fiyatlarını’ düşürmesini ise olası görüyor.
Konut ve ekonomi kelimelerini bir arada kullanınca ilk akla gelen isimlerden olan Dr. Ahmet Büyükduman da satışlardaki düşüşe yönelik değerlendirmesini şu👇 şekilde yapıyor.

Konut ve ekonomi kelimelerini bir arada kullanınca  ilk akla gelen isimlerden olan Dr. Ahmet Büyükduman da satışlardaki düşüşe yönelik değerlendirmesini şu👇 şekilde yapıyor.
twitter.com
Satışlar düşerken, satılık konut sayıları artıyor.
Kiralar düşebilir!

Ekonomim’de Leyla İlhan’ın aktardığına göre, özellikle iki yıllık süreçte şişen konut balonunda öne çıkan gelişmelerden biri alternatif yatırımların yeniden değerlenme beklentileri oluyor. Dolarda beklenen yükseliş önemli bir etken olurken, deprem kaynaklı özellikle eski evlerde durgunluk bekleniyor. 
Diğer yandan da kar realizasyonu öne çıkıyor. 1 milyonluk evi iki yıl içinde 6 milyona çıkan kişilerin aradaki farkı artık cebinde görmek isteyebileceği belirtiliyor.
Kiralar düşebilir!Bu gelişmelerin hepsi ev fiyatlarının düşüşünde ya da sabit kalmasında önemli birer etken olurken, kiralıklarda da buna paralel bir düşüş olabileceği gibi artan satılık ve kiralık sayılarının piyasada arz yaratarak talep tarafı için de rekabet oluşturacağını ve düşüşlerin görülebileceğine de dikkat çekiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alakalı Haberler
Total
0
Share